Krótka lekcja o kredytach

W dzisiejszych czasach kredyty są nie do uniknięcia. Mało kogo stać na zakup domu czy samochodu bez zaciągnięcia się w banku lub innej instytucji finansowej.

Jak można opisać kredyt?

Jest to pożyczka, którą instytucja udostępniająca pieniądze udziela klientowi na podstawie umowy i precyzyjnie zawartych w niej zasadach. Co istotne, kredyty zapożycza się na określony czas oraz na odpowiedni procent. Wysokość oprocentowania zależy od kredytodawcy. Najbardziej powszechną instytucją świadczącą usługi pożyczkowe są banki, dla których kredyty stanowią podstawowe źródło dochodu. Pobierający pożyczkę jest zobowiązany do zwrotu przejętej sumy zgodnie z ustalonym systemem rat. Zainteresowanymi kredytem mogą być zarówno osoby prawne, fizyczne i podmioty gospodarcze, które nie posiadają osobowości prawnej.

girl

Wybór odpowiedniego kredytu może być korzystny zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Warto szukać najlepszej oferty.
Jakie zadania spełniają kredyty? Przede wszystkim funkcję emisyjną, wprowadzając do obiegu pieniądze wraz z każdym przyznaniem pożyczki. Zaś pokrywanie rat przez interesanta jest wycofaniem ich z obiegu. Po drugie kredyty spełniają funkcję stymulacyjną, która mówi o wykorzystaniu instrumentów polityki kredytowej do celów rozwoju gospodarczego. Funkcja dochodowa opiera się na zwiększaniu siły nabywczej banku dzięki czerpaniu korzyści materialnych.

dollar

Funkcja restrukturyzacyjna zaś to oddziaływanie przez kredyty na gospodarcze przemiany strukturalne i własnościowe, a płatnicza pozwala klientowi na regulację rat, których wysokość jest zapisana w umowie zawartej z kredytodawcą. Jest też funkcja kontrolna, dzięki której udziela się kredyty jedynie wiarygodnym petentom zainteresowanym pożyczką. Dla kredytobiorcy zaś kredyty to przede wszystkim możliwość wydobycia się z dołka finansowego. Dobrze wykorzystane potrafią rozwiązać kłopoty z gotówką. Nasz portal finansowy szczegółowo opisuje wiele kredytów i można się zapoznać na przykład z artykułami: